The density of a substance can simply be calculated by
dividing the mass by the volume:
density = mass / volume
Therefore calculating for the density since mass and volume
are given:
density = 46.0 g / 34.6 mL
density = 1.33 g / mL
I don't think it wont be a big explosion
Here we have to get the correct statements among the given, applicable for Diels-Alder reaction.
The true statements in case Diels-Alder reaction are-
1. An excess of Maleic anhydride is used.
2. The I.R. of the products are indistinguishable.
The Diels-Alder reaction is the most is the most important cyclo-addition reaction in organic chemistry. These are addition reactions in which ring systems are formed without eliminating any compounds.
There remains one diene and one dienophile. The reaction is reversible in nature and requires elevated temperature to obtain its transition state. The reaction rate become faster in certain condition like using of polar solvents.
Among the given statements the following statements are true-
1. An excess of maleic anhydride (the most effective di-enophile) is used to process the reaction in forward direction.
2. The products obtain in this reaction are stereoisomers thus are indistinguishable by infrared spectroscopy (IR).
The statements which are not true for the Diels-Alder reaction:
3. The re-crystallization of the products by any polar solvent like methanol is not feasible as it will cause the retro reaction due to stability of the transition state in polar solvent.
4. Cleaning of glassware are compulsory for any reaction it is not specifically true for Diels-Alder reaction.
5. The reaction occurs at elevated temperature thus flame is required.
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml