Answer:
3.69 g
Explanation:
Given that:
The mass m = 325 g
The change in temperature ΔT = ( 1540 - 165)° C
= 1375 ° C
Heat capacity
= 0.490 J/g°C
The amount of heat required:
q = mcΔT
q = 325 × 0.490 × 1375
q = 218968.75 J
q = 218.97 kJ
The equation for the reaction is expressed as:

Then,
1 mole of the ethyne is equal to 26 g of ethyne required for 1544 kJ heat.
Thus, for 218.97 kJ, the amount of ethyne gas required will be:

= 3.69 g
Answer: Endothermic reaction
Explanation:
Exothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is lesser than the energy of the reactants. The total energy is released in the form of heat and
for the reaction comes out to be negative.
Endothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is greater than the energy of the reactants. The total energy is absorbed in the form of heat and
for the reaction comes out to be positive.
As the energy of reactants is 180 kJ and that of products is 300 kJ, the energy of products is greater than that of reactants, which means the energy has been absorbed and reaction is endothermic.
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Answer:
Lewis acid- Fe3+
Lewis base- water molecule
Explanation:
Acids and bases have been defined in diverse ways. There have been definitions put forward by Arrhenius, Brownstead and Lowry as well as Lewis. Each definition his useful in its own way.
Lewis acids are lone pair acceptors such as metal ions. This implies that in the particular instance of this reaction, Fe3+ is the lewis acid.
Similarly, a Lewis base is a lone pair donor, all ligands are lone pair donors since they donate one or more lone pairs of electrons to Lewis acids. In the particular instance of this reaction, the Lewis base is the water molecule.