Answer: 17 years
Explanation:
Expression for rate law for first order kinetics for radioactive substance is given by:

where,
k = rate constant
t = age of sample
a = let initial amount of the reactant
a - x = amount left after decay process
a) for completion of half life:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) for 8900 g of the mass of the sample to reach 7700 grams


Thus it will take 17 years
Answer:
B
Explanation:
catches fire easily, there is a chemical in the substance that reacts to the flame, and a key to it being a chemical property is when exposed to other substances, there is a chemical in the other substances that makes it chemically react
The conversion factor for volume at STP is

or

. Since we want volume, we would use

. We conclude with the following calculations:

The answer is 9.744L H2
The valence of an atom is defined as the number of bonds formed by the atom in the molecule.
The given atomic number is 7.
The electronic configuration of atom having atomic number 7 is:

From the electronic configuration, it is clear that number of electrons in the outer most orbital (valence shell electron) is 5.
Hence, for an atom whose atomic number is 7. Its valence is 5.
Answer:
P=19.32g/cm³
Explanation:
m=9.66g
v=0.5cm³
P=mass/volume (density formula)
=9.66/0.5
=19.32g/cm³