Answer: 
Explanation:
The balanced chemical equation :
To calculate the moles, we use the equation:

According to stoichiometry:
4 moles of
produces = 902.0 kJ of energy
415.1 moles of
produces =
of energy
Thus the change in enthalpy is 
Answer:
Ceiling effect
Explanation:
A ceiling effect takes place when the test items are not challenging enough for a group of individuals. Thus, the test score will not increase for a subsample of people who may have improved because they have already attained the highest score that can be achieved on that test.
Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
Answer:
1.17 grams
Explanation:
Let's consider the balanced equation for the combustion of ethylene.
C₂H₄(g) + 3 O₂(g) → 2 CO₂(g) + 2 H₂O(l)
We can establish the following relations:
- 1411 kJ are released (-1411 kJ) when 1 mole of C₂H₄ burns.
- The molar mass of C₂H₄ is 28.05 g/mol.
The grams of C₂H₄ burned to give 59.0 kJ of heat (q = -59.0 kJ) is:

Answer:
Ionic, metal, organic
Explanation:
In this case, we have to analyze each compound:
-) 
In this compound, we have a non-metal atom (Cl) and a metal atom (Ca) . So, we will have a high electronegativity difference between these atoms, With this in mind, we will have an ionic bond. Ions can be produced:

The cation would be
and the anion is
. So, we will have an <u>ionic compound.</u>
-) 
In this case, we have a single atom. If we check the periodic table we will find this atom in the transition metals section (in the middle of the periodic table). So, this indicates that Cu (Copper) is a <u>metal.</u>
-) 
In this molecule, we have single bonds between carbon and hydrogen. The electronegativity difference between C and H are not high enough to produce ions. So, with this in mind, we will have covalent bonds. This is the main characteristic of <u>organic compounds. </u> (See figure 1)