Answer: 
Explanation:

cM 0 0
So dissociation constant will be:

Given: c = 0.15 M
pH = 1.86
= ?
Putting in the values we get:
Also ![pH=-log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%5BH%5E%2B%5D)
![1.86=-log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=1.86%3D-log%5BH%5E%2B%5D)
![[H^+]=0.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D0.01)
![[H^+]=c\times \alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3Dc%5Ctimes%20%5Calpha)


As ![[H^+]=[ClCH_2COO^-]=0.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D%5BClCH_2COO%5E-%5D%3D0.01)

![K_a=1.67\times 10^{-3]](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D1.67%5Ctimes%2010%5E%7B-3%5D)
Thus the vale of
for the acid is 
Answer:
k = 1.3 x 10⁻³ s⁻¹
Explanation:
For a first order reaction the integrated rate law is
Ln [A]t/[A]₀ = - kt
where [A] are the concentrations of acetaldehyde in this case, t is the time and k is the rate constant.
We are given the half life for the concentration of acetaldehyde to fall to one half its original value, thus
Ln [A]t/[A]₀ = Ln 1/2[A]₀/[A]₀= Ln 1/2 = - kt
- 0.693 = - k(530s) ⇒ k = 1.3 x 10⁻³ s⁻¹
Answer :
The correct answer is %IC = 10 % and bond is covalent bond with slight polarity.
<u>Percent Ionic Character :</u>
It is defined as percent of ionic character present in a polar covalent bond . The formula of % ionic character (%IC) is given as follows :

Where Xa = Electronegativity of A atom and Xb = Electronegativity of B atom
Given : Molecule is TiAl₃
Electronegativity of Ti = 2.0
Electronegativity of Al = 1.6 ( From image shared )
Plug the value in above formula :



Value of e⁻¹ = 0.90
Percent ionic character = 1 - 0.90 * 100
Percent Ionic character = 10 %
<u>Since the % IC is 10 % , which is very less comparatively , hence the bond is covalent and very less polar .</u>
<span>
It's simple:
rate of change = change in height / time period
= (7600 - 7598) / 40 = 2 / 40 = 0.05 feet / yr</span>
Answer:
See the explanation
Explanation:
1) The Lewis structure for
has a central Carbon<em> </em>atom attached to Oxygen atoms.
In the
we will have a structure: O=C=O the <u>central atom</u> "carbon" we will have <u>2 sigma bonds and 2 pi bonds</u>, therefore, we have an <u>Sp hybridization</u>. For O we have <u>1 pi and 1 sigma bond</u>, therefore, we have an <u>Sp2 hybridization</u>.
2) These atoms are held together by <u>double bonds.</u>
<u></u>
Again in the structure of
: O=C=O we only have double bonds.
3. Carbon dioxide has a Carbon dioxide has a <u>Linear</u> electron geometry.
Due to the double bonds we have to have a linear structure because in this geometry the atoms will be further apart from each other.
4. The carbon atom is <u>Sp</u> hybridized.
We will have for carbon 2 pi bonds, so we will have an <u>Sp</u> hybridization.
5. Carbon dioxide has two Carbon dioxide has two C(p) - O(p) π bonds and two C(sp) - O(Sp2) σ bonds.
(See figures)
Figure 1: Carbon hybridization
Figure 2: Oxygen hybridization