<span>Calculating the moles and the moles ratio of the elements gives us the ratio of atoms in each element.
Converting the percentage of element into grams
40.25% carbon = 40.25/100 = .4025 * 100 g of carbon = 40.25g of C
6.19% hydrogen = 6.19/100 = .0619 * 100g g of hydrogen = 6.19g of H
8.94% oxygen = 8.94/100 = .0819 * 100 g of oxygen = 8.19g of O
44.62% bromine = 44.62/100 = .4462 * 100 g of bromine = 44.62g of Br
Converting the grams of element into moles
(48.38 g C) (1 mol/ 12.10 g C) = 4.028 mol C
(8.12 g H) (1 mol/ 1.008 g H) = 8.056 mol H
(53.38 g O) (1 mol/ 16.00 g O) = 3.336 mol O
(44.62g of Br)(0.012515018021626 moles) = 0.55842 mol Br
Calculating the moles ratio of elements by dividing the small number of moles of an element
4.028 mol C /0.55842 = 7.2 mol C x 5 = 36 mol C
8.056 mol H / 0.55842 = 14.42 mol H = 72 mol H
3.336 mol O / 0.55842 = 5.97 mol O = 30 mol O
0.55842 mol Br / 0.55842 = 1mol Br = 5 mol Br
So the empirical formula is (C6H12O5)6Br5</span>
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
Bonds of two atoms of equal electronegativity are nonpolar covalent bonds.
Your second sentence is identical to the first sentence; I'll bet the second sentence is "Bonds between two atoms that are unequally electronegative are polar covalent bonds."
Water is the only one of these that would work by process of elimination.
Answer:
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.
Explanation:
Preparation of NaCl solution in 250.0 ml volumetric flask:
Add the weighed NaCl directly to volumetric flask and add small amount of water to it and mix it will until all NaCl gets dissolved( if not add small water amount of water more)
After dissolving NaCl add the water upto the mark.
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.