Total mass of the sample =126.01 g
percent by mass of Sodium=27.40%
percent by mass of Hydrogen=1.198%
percent by mass of Carbon=14.300%
percent by mass of Oxygen=57.138%
Now the
Total mass of the sample of baking soda =Mass of sodium+Mass of hydrogen+mass of carbon+mass of oxygen.
Total mass of the sample of baking soda =34.48 g +1.51 g+18.02 + 72.00 g
Total mass of the sample of baking soda =126.01 g
percent by mass of each element =mass of element / Total mass of sample x 100
Sodium =34.48 g/126.01 g x 100=27.40%
Hydrogen =1.51 g/126.01 g x 100=1.198%
Carbon =18.02g/126.01 g x 100=14.300%
Oxygen =72.00g/126.01 g x 100=57.138%
See similar question here: brainly.com/question/18863998
The formula of ozone is O3.
Hope this helps~
In this question we need to find the new volume of the gas. Since we have been given the pressure and temperature change, we can used to combined gas law equation.

the parameters for 1st instance are given on the left side and parameters for the second instance are given on the right side of the equation
(319 mmHg x 0.558 L)/ 115 K = (215 mmHg x V)/387 K
V = 2.79 L
I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
The epicenter was located somewhere on a circle centered at Recording station X, with a radius of 250 km.<span>
</span>