1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
Answer:
The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Explanation:
Using Boyle's law

Given ,
V₁ = 3.6 L
V₂ = ?
P₁ = 1.0 atm
P₂ = 13.3 atm (From correct source)
Using above equation as:




The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Answer:
0.125 mole
Explanation:
From Avogadro's hypothesis, we discovered that 1 mole of any substance contains 6.02x10^23 atoms.
The statement above suggests that 1 mole of chromium contains 6.02x10^23 atoms.
Now, if 1mole of of chromium contains 6.02x10^23 atoms,
Then Xmol of chromium contains 7.52x10^22 atoms i.e
Xmol of chromium = 7.52x10^22/6.02x10^23
Xmol of chromium = 0.125 mole
Therefore, 0.125 mole of chromium contains 7.52x10^22 atoms
Answer:
The enthalpy of the reaction is –184.6 kJ, and the reaction is exothermic.
Explanation: