<u>Answer:</u> The mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
<u>Explanation:</u>
To calculate mass of a substance, we use the equation:
We are given:
Density of 10 % solution = 1.109 g/mL
Volume of 10% solution = 1 L = 1000 mL (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The mass of 10 % solution is 1109 g.
To calculate the mass of concentrated solution, we use the equation:

where,
are the concentration and mass of concentrated solution.
are the concentration and mass of diluted solution.
We are given:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
Answer:
It sounds like they are studying French phonemes
Explanations:
I just learned this.
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
N(H₂O):n(NO)=6:4(3:2), n(NO)=2·3,5mol÷3=2,33mol
So it is a).