Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer:
C. It does not emit electromagnetic radiation.
Explanation:
Right now, Dark Matter is only a theory. Scientist proposed this to counter some of the strange phenomenon with matter in space.
Scientists know little about dark matter. Some say it's one of the driving forces of the universe. Currently, scientists have no way of measuring or identifying dark matter.
Answer:
Corresponding with orange light, is the wavelength that blue solutions absorb the most.
Explanation:
If light is diffused through a solution of a given color, emerges of light from another wavelength is consumed and fades away. However, the wavelength of light relating to the color of such a solution is transferred. The color of the light is consumed is usually the contrasting one being transferred. As seen in a color wheel where, blue complement orange, red complement green, and yellow complement violet.
Thus, for a blue substance in solution, its complementary color is said to be orange, Given that the wavelength of orange color varies from 600 - 640 nm where it's maximum absorbance is approximately 633 nm. This wavelength is what is employed when analyzing the standard solutions and drink samples.
N₀ is the number of C-14 atoms per kg of carbon in the original sample at time = Os when its carbon was of the same kind as that present in the atmosphere today. After time ts, due to radioactive decay, the number of C-14 atoms per kg of carbon is the same sample which has decreased to N. λ is the radioactive decay constant.
Therefore N = N₀e-λt which is the radioactive decay equation,
N₀/N = eλt In (N₀.N= λt. This is the equation 1
The mass of carbon which is present in the sample os mc kg. So the sample has a radioactivity of A/mc decay is/kg. r is the mass of C-14 in original sample at t= 0 per total mass of carbon in a sample which is equal to [(total number of C-14 atoms in the sample at t m=m 0) × ma]/ total mass of carbon in the sample.
Now that the total number of C-14 atoms in the sample at t= 0/ total mass of carbon in sample = N₀ then r = N₀×ma
So N₀ = r/ma. this equation 2.
The activity of the radioactive substance is directly proportional to the number of atoms present at the time.
Activity = A number of decays/ sec = dN/dt = λ(number of atoms of C-14 present at time t) =
λ₁(N×mc). By rearranging we get N = A/(λmc) this is equation 3.
By plugging in equation 2 and 3 and solve t to get
t = 1/λ In (rλmc/m₀A).
Answer:
Another view could be from this definition: (Electron Sea Model) : The metallic bond consists of a series of metals atoms that have all donated their valence electrons to an electron cloud that permeates the structure. This electron cloud is frequently referred to as an electron sea. It might help to visualize the electron sea model as if it were a box of marbles that are surrounded by water. The marbles represent the metal atoms and the water represents the electron sea.
Explanation: