From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient



Answer:
The 1st and 4th options are correct
I.the oxidized form has a higher affinity for electrons
IV. the greater the tendency for the oxidized form to accept electrons
Explanation:
Half reaction can be described as the oxidation or reduction reaction in a redox reaction.it is In the redox rection there is a change in the oxidation states of Chemical species involved. the oxidized form in the redox has a higher affinity for electrons and the greater the tendency for the oxidized form to accept electrons.
Standard reduction potential which is also referred to as standard cell potential can be described as the potential difference that exist between cathode and anode of the cell. In the standard reduction potential most times the species will be reduced which is usually analysed in a reduction half reaction.
(Standard Hydrogen Electrode) is utilized when determining the Standard reduction or potentials of a chemical specie. this is because of Hydrogen having zero reduction and oxidation potentials, as a result of this a measured potential of any species is compared with that of Hydrogen, the difference helps to know the potential reduction of that particular specie.
Answer: The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
Explanation:

Energy required to produce free chlorine atoms from one mole of chlorine gas :
= 242.8kJ =
(1kJ=1000J)
1 mole =
molecules
For
molecules = 242,800 Joules
For one molecule of chlorine gas = 
According to photoelectric equation:

E = Energy of the photon of light used to produce free chlorine atoms
= frequency of the light used to produce free chlorine atoms
h = Planck's constant =
, c = speed of light=
= wavelength of the light used to produce free chlorine atoms


The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.