First lets calculate the moles of aluminum (molar mass is 27 gram/mol):
n = m/M = 14.9 / 27 = 0.551 mole of Al
According to the reaction between sulfuric acid and aluminum:
From 2 moles of aluminum ==> we get 3 moles of Hydrogen gas
so, let's do cross multiplication
0.551 ==> 0.551 * 3/2 = 0.83 mole of H2
So, from this reaction we got 0.83 mole of H2 gas
knowing that the molar mass of H2 is 2 gram/mol, the mass of the gas is.
m = n * M = 0.83 * 2 = 1.66 gram of H2
Answer:
1.6 L is the volume of NaOH that has reacted
Explanation:
The balanced reaction is:
H₂SO₄ + 2NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
This is a neutralization reaction between a strong acid and a strong base. The products are the correspond salt and water.
We propose this rule of three:
1 mol of sulfuric acid needs 2 mol of NaOH to react to react
Then, 2.4 moles of H₂SO₄ will react with (2.4 . 2) / 1 = 4.8 moles of NaOH
As molarity is 3M, we can determine the volume of our solution
Molarity (M) = mol / volume(L) → Volume(L) = mol / Molarity
Volume(L) = 4.8 mol / 3 M = 1.6 L
Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
Reactants would be the missing word in the sentence because they make up the products in a chemical reaction