Answer is: 48,25 torr.
Raoult's Law: p = x(solv) · p(solv)
p - <span>vapour pressure of a solution.
</span>x(solv) - <span>mole fraction of the solvent.
</span>p(solv) - <span>vapour pressure of the pure solvent.
</span>n(ethanol) = 950g ÷ 46,07g/mol = 20,62 mol.
x(solv) = moles of solvent ÷ total number of moles
x(solv) = 20,62 ÷ 21,77 = 0,965.
p = 0,965 ·50,0 torr = 48,25 torr.
Answer:
CO = zero
CO2 =1 bar
O2 = 2.02 bar
Explanation:
We are given
initial pressure of CO = 1bar
total pressure = 3.52 bar
so initial pressure of O2 = 3.52 - 1 = 2.52 bar
the reaction is
2CO + O2 → 2CO2
using the unitary method
2 moles of CO2 → 1 mole of O2
1 bar of CO →
(required)
but we have more oxygen present , that means CO is the limiting reagent
- Final pressure of CO will be zero as it is the limiting reagent so it will be consumed completely
- 1 bar of CO →
of CO2 - 2.52 bar O2 (initially) - 0.5 bar (reacted) = 2.02bar O2
The definition of pseudoscience is collection of beliefs or practices mistakenly regarded as being based on scientific method. which B is very similar to that. I believe the answer is A.
Have a nice day.
Answer:
1.17 grams
Explanation:
Let's consider the balanced equation for the combustion of ethylene.
C₂H₄(g) + 3 O₂(g) → 2 CO₂(g) + 2 H₂O(l)
We can establish the following relations:
- 1411 kJ are released (-1411 kJ) when 1 mole of C₂H₄ burns.
- The molar mass of C₂H₄ is 28.05 g/mol.
The grams of C₂H₄ burned to give 59.0 kJ of heat (q = -59.0 kJ) is:

Answer:
Marcie pick up a rock
Explanation:
A rock is a natural occuring no living thing that has a definite structure from the physical characteristics Marcie saw in the rock she picked it tends to rock because unlike minerals rocks has definite structure.