Problem One (left)
This is just a straight mc deltaT question
<em><u>Givens</u></em>
m = 535 grams
c = 0.486 J/gm
tf = 50
ti = 1230
Formula
E = m * c * (ti - tf)
Solution
E = 535 * 0.486 * ( 1230 - 50)
E = 535 * 0.486 * (1180)
E = 301077
Answer: A
Problem Two
This one just requires that you multiply the two numbers together and cut it down to 3 sig digits.
E = H m
H = 2257 J/gram
m = 11.2 grams
E = 2257 * 11.2
E = 25278 to three digits is 25300 Joules. Anyway it is the last one.
Three
D and E are both incorrect for the same reason. The sun and stars don't contain an awful lot of Uranium (1 part of a trillion hydrogen atoms). It's too rare. The other answers can all be eliminated because U 235 is pretty stable in its natural state. It has a high activation complex.
Your best chance would be enriched Uranium (which is another way of saying refined uranium). That would be the right environment. Atomic weapons and nuclear power plants (most) used enriched Uranium. You can google "Little Boy" if you want to know more.
Answer: B
Four
The best way to think about this question is just to get the answer. Answer C.
A: incorrect. Anything sticking together implies a larger and larger result. Gases don't work that way. They move about randomly.
B: Wrong. Heat and Temperature especially depend on movement. Stopping is not permitted. If a substance's molecules stopped, the substance would experience an extremely uncomfortable temperature drop.
C: is correct because the molecules neither stop nor do they stick. The hit and move on.
D: Wrong. An ax splitting something? That is not what happens normally and not with ordinary gases. It takes more energy that mere collisions or normal temperatures would provide to get a gas to split apart.
E: Wrong. Same sort of comment as D. Splitting is not the way these things work. They bounce away as in C.
Five
Half life number 1 would leave 0.5 grams behind.
Half life number 2 would leave 1/2 of 1/2 or 1/4 of the number of grams left.
Answer: 0.25
Answer C
Answer:
D
Explanation:
The specific heat capacity is the heat required to raise the temperature of 1kg of a substance by 1oC. Molar heat capacity of a substance is the heat requiredto raise the temperature of 1mole of a substance by 1oC. Molar heat capacity and specific heat capacity both decreases with increase in atomic weight. Increase in atomic weight also means increase in density of the substance.
<span> Mg(OH)2(s) + 2HCl(aq) yield MgCl2(aq) + 2H2O(l)
grams HCl required = (50.6 grams Mg(OH)2) * (1 mol Mg(OH)2 / 58.3197 grams Mg(OH)2) * (2 mol HCl / 1 mol Mg(OH)2) * (36.453 grams HCl / 1 mol HCl) = 63.26 grams HCl required
Since there are only 45.0 grams HCl, then HCl is the limiting reactant.
theoretical yield MgCl2 = (45.0 grams HCl) * (1 mol HCl / 36.453 grams HCl) * (1 mol MgCl2 / 2 mol HCl) * (95.211 grams MgCl2 / 1 mol MgCl2) = 58.6 grams MgCl2 </span>
Answer:
Following are the explanation of the Rube Goldberg device:
Explanation:
According to the Rube Goldberg devices, which conform with "the energy conservation law," choose a chain of events to carry out such a basic task differently, for this unit, a range of instant theatrical resources are converted into possible energy. It is also responsive to an energy conservation law.
- It is the unit that produces theatrical power when quartz falls off from the roof. Instead, its marble hits or falls into a plastic bottle, its velocity converted into potential energy which lifts its soda bottle. Its next marble, when the stone came in contact with it, can pass angular momentum to some other marble. Its gravitational force of quartz drops. It has been built into kinetic energy, distributed only to Nando.
- All energy of every domino becomes passed to another in a domino effect before the last one takes its contraption off because as the mousetrap gets off, all of the stored potential energy is released and the cutters were also removed. Its sequence which binds its puck is cut, which also frees the ballon as well as stores its electricity.
Answer: C2H6O2
Explanation: solution attached:
First convert mass to moles.
Second divide each moles on the lowest amount to find the number of atoms in the empirical formula.
Third calculate the empirical formula mass.
Fourth calculate for the molecular formula by dividing the molar mass over the empirical formula mass.
Fifth multiply the empirical formula by the answer and that is the molecular formula of the compound.