D is the correct answer
every other option contains an element
<span>1 ml of water weighs 1 gram so 1 liter (1000 ml) weighs 1000 grams. A 3% solution (3% = 0.03) of hydrogen peroxide (w/v) would contain 1000 grams x 0.03 or 30 grams. The chemical formula of hydrogen peroxide is H2O2 and a mole weighs 34.0147 grams/mole. So 30 grams of H2O2 divided by 34.0147 grams/mole equals 0.88 moles of H2O2. The concentration of a 3% (w/v) hydrogen peroxide solution therefore contains 30 grams of H202 (or 0.88 moles of H202) per in a liter of water (or 1000 grams H20) would thus be 0.88 moles H2O2 per liter (0.88 moles H2O2/l) .</span>
Answer:
(A) The work done by the system is -101.325J
(B) The workdone by the system is -90.75J
Explanation:
(A) Workdone = -PΔV
Given that A = 100cm2 = 0.01m2
distance d = 10cm = 0.1m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.01 ×0.1
ΔV = 0.001m3
P= external pressure = 1atm = 101325Pa
Workdone = -0.001 × 101325
W= - 101.325Pa m3
1Pam3 = 1J
Therefore W = - 101.325J
The work done on the system is -101.325J
(B) Workdone = -PΔV
Given that A = 50cm2 = 0.005m2
distance d = 15cm = 0.15m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.005×0.15
ΔV = 0.00075m3
P=121kPa = 121000Pa
W= - 121000 × 0.00075
W= -90.75Pa m3
1Pam3 = 1J
W = - 90.75J
The woekdone by the system is -90.75J
Answer:
relative rate of diffusion is 1.05
Explanation:
According to Graham's law of difussion:
Rate of diffusion is inversely proportional to the square root of molecular weight of a molecule.
For two given molecules:

The given molecules are
Water = 18.01
Heavy water =20.03
Thus the relative rate of diffusion will be:

Answer:
- <em>The minimum number of photons that can be detected by the human eye is </em><u><em>6.03 × 10 ¹⁶</em></u><em> photons.</em>
Explanation:
The energy of one photon of light is related to the wavelength by the equation:
Where, E is the energy of one photon, h is the Planck's constant, c is the speed of light, and λ is the wavelength of the light.
You are given with <em>λ = 510 nm</em> (nanometers), which you must convert to m (meters), to use SI units ⇒ λ = 510 × 10⁻⁹ m.
The <em>physical constansts </em>needed are:
- Planck's constant, h = 6.63 × 10⁻³⁴ J.s
- Speed of light, in vacuum, c = 3.0 × 10⁻⁸ m/s
Now you can substitute in the formula can compute for the value of E:
- E = 6.63×10⁻³⁴ J.s × 3.0 × 10⁻⁸ m/s / (510×10⁻⁹ m) = 0.039 × 10⁻³³ J
Since, that is the energy of one photon of green light, to calculate the number of photons that can be detected by the human eye, you need to divide the amounf of <em>energy the human eye is able to detect, 2.35 × 10⁻¹⁸ J , </em>by the energy of a photon:
- number of photons = 2.35×10 ⁻¹⁸J / 0.039 × 10⁻³³ J/ photon
- number of photons = 60.3 × 10¹⁵ photons = 6.03 × 10¹⁶photons