Answer:
is the change in enthalpy associated with the combustion of 530 g of methane.
Explanation:

Mass of methane burnt = 530 g
Moles of methane burnt = 
Energy released on combustion of 1 mole of methane = -890.8 kJ/mol
Energy released on combustion of 33.125 moles of methane :


is the change in enthalpy associated with the combustion of 530 g of methane.
A Daughter Isotope is...
===
The remaining nuclide left over from radioactive decay.
===
Hope this helps! :)
Answer: The empirical formula for the given compound is 
Explanation : Given,
Percentage of C = 84.4 %
Percentage of H = 15.6 %
Let the mass of compound be 100 g. So, percentages given are taken as mass.
Mass of C = 84.4 g
Mass of H = 15.6 g
To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:
Step 1: Converting the given masses into moles.
Moles of Carbon =
Moles of Hydrogen = 
Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.
For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 7.03 moles.
For Carbon = 
For Hydrogen = 
Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.
The ratio of C : H = 1 : 2
Hence, the empirical formula for the given compound is 