When we wish to convert a gas to liquid we have to either
a) decrease temperature
b) increase pressure
In case of fire extinguisher the CO2 is found to be in liquid state, this is as the CO2 is pressurized at high pressure which keeps CO2 in liquid state
the ideal pressure and temperature conditions when CO2 gas can be converted to CO2 gas
Pressure = 5 - 73 atm
Temperature = -57 to 31 degree Celsius
Answer:
Atorvastatin has two chiral centers. The question doesn't include the box where have to answer but I can show you in an image where are located and their configuration.
Explanation:
The first image shows the chemical structure of atorvastatin and their chiral centers identified as 1 and 2 respectively.
The second image shows the Fischer projections corresponding to every chiral carbon 1 and 2. I wrote R so suggest that there are more carbon atoms forward but not only corresponds to carbon atoms.
You can see that the chiral carbon 1 has R configuration due to the direction from the main substituent to the second follow the clockwise.
The chiral carbon 2 has S configuration due to the direction from the main substituent to the second one go anticlockwise.
Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.
Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate