Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
When the operation of the voltaic cell, which is formed of an aluminum and silver strip takes place, the atom of aluminum loses three of its electrons and the Al3+ formed moves within the solution. The Al3+ ion gets dissolved within the solution and the electrons lost in the process moves through the wire and get acquired by the ions of silver, which then get reduced to solid Ag resulting in the mass gain of silver strip.
Answer : Option C) Atomic Size
Explanation : The atomic radius of the elements is found to be decreasing if we go from left to right in the modern periodic table. Accordingly,
increases as the number of shielding electrons present in the atomic nucleus of the periodic elements which lies in the same row remains constant while the number of protons in each atomic shell increases.
The effective nuclear charge
of an atom is defined as the net positive charge which is felt by the valence electron of the atomic element.
When
is observed to decrease, it is seen that the atomic radius grows in size. So, it explains the inverse relationship between both. This phenomenon occurs, because there is more screening of the electrons from the nucleus taking place, which is observed due to decrease the attraction between the electron and the nucleus.
<span>According to Mendeleyev-Klapeyron’s equation
pV = nRT,
where p = 160 atm V = 12 R -constant 0.0821 & T = 298 in Kelvin
Using given data, we can determine the amount of Helium gas:
n = pV/RT = (160â™12)/(0,0821â™298) = 78,48 (mol)
For atmospheric pressure (1 atm) and the same amount we can calculate the volume of tank, using previous equation:
V = nRT/p = (78,48â™0,0821â™298)/1 = 1920 (liters)
V = 1920 liters
Thus Answer is 1920 liters</span>
Answer:

Explanation:
1. Calculate the moles of Sr(NO₃)₂

2. Calculate the mass of SrNO₃)₂
