<span>The molar mass of the compound is 122 g. </span>
Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
<u>Answer:</u> The mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
<u>Explanation:</u>
To calculate mass of a substance, we use the equation:
We are given:
Density of 10 % solution = 1.109 g/mL
Volume of 10% solution = 1 L = 1000 mL (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The mass of 10 % solution is 1109 g.
To calculate the mass of concentrated solution, we use the equation:

where,
are the concentration and mass of concentrated solution.
are the concentration and mass of diluted solution.
We are given:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Answer: I believe/don't believe hummingbirds are attracted to the color red because ... (Enter your reasons)
Explanation:
Hypothesis are always different, up to you to choose believe or not believe depending on your position.
:) Hope this helped.