<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>
Answer:
Follows are the solution to this question:
Explanation:
- Fact: In this, the ice is melted at 0 ° C.
- law: It is used to repeated experiments consistently showed which objects marked to both the contrary attract each law.
- Hypothesis: If carbohydrates and nitrogen are combined at 1500 ° C, they interact with one another.
- Theory: Protons, nuclei, or ions are made of Atoms. As these molecules could not be seen explicitly, such legal structure several experimental observations.
Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Answer:
Water
Explanation:
Water is universal solvent it can disolves other things
Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈