Answer:
The molarity of a sugar solution is 2 M.
Explanation:
Molarity is a concentration measure that expresses the moles of solute per liter of solution. In this case it is calculated with the simple rule of three:
4 L of solution--------8 moles of sugar
1 L of solution ------x= (1 L of solution x 8 moles of sugar)/4 L of solution
x=2 moles of sugar---> <em>The solution is 2M</em>
3Na2S2O3 + AgBr ------>Na5[Ag(S2O3) 3] +NaBr
from equation 3 mol 1 mol
given x mol 0.10 mol
x= (3*0.10)/1=0.30 mol Na2S2O3
Answer: 0.30 mol Na2S2O3
Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.
Vanillin is the common name for 4-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyde.
See attached figure for the structure.
Vanillin have 3 functional groups:
1) aldehyde group: R-HC=O, in which the carbon is double bonded to oxygen
2) phenolic hydroxide group: R-OH, were the hydroxyl group is bounded to a carbon from the benzene ring
3) ether group: R-O-R, were hydrogen is bounded through sigma bonds to carbons
Now for the hybridization we have:
The carbon atoms involved in the benzene ring and the red carbon atom (from the aldehyde group) have a <u>sp²</u> hybridization because they are involved in double bonds.
The carbon atom from the methoxy group (R-O-CH₃) and the blue oxygen's have a <u>sp³</u> hybridization because they are involved only in single bonds.