Answer : 0.026 moles of oxygen are in the lung
Explanation :
We can solve the given question using ideal gas law.
The equation is given below.

We have been given P = 21.1 kPa
Let us convert pressure from kPa to atm unit.
The conversion factor used here is 1 atm = 101.3 kPa.

V = 3.0 L
T = 295 K
R = 0.0821 L-atm/mol K
Let us rearrange the equation to solve for n.



0.026 moles of oxygen are in the lung
What is the difference between calories and kilocalories? The "calorie" we refer to in food is actually kilocalorie. One (1) kilocalorie is the same as one (1) Calorie (upper case C). A kilocalorie is the amount of heat required to raise the temperature of 1 kilogram of water one degree Celsius.
Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Explanation:
It is known that 1 gram contains 1000 milligrams. And, mathematically we can represent it as follows.
or 
So, when we have to convert grams into milligrams then we simply multiply the digit with 1000. And, if we have to convert a digit from milligrams to grams then we simply divide it by 1000.
The change is thermal energy to chemical energy. Sugar contains a lot of chemical potential energy which is why living things use it as a source of energy. The process of photo synthesis takes light from the sun to convert carbon dioxide and water into sugar and oxygen. That process is basically turning the thermal energy from the light into chemical energy in the sugar.
I hope this helps. Let me know if anything is unclear.