Answer:
The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Explanation:
Water potential = Pressure potential + solute potential


We have :
C = 0.15 M, T = 273.15 K
i = 1
The water potential of a solution of 0.15 m sucrose= 
(At standard temperature)


The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Answer:
a. withdraws electrons inductively
b. donates electrons by hyperconjugation
c. donates electrons by resonance
d. withdraws electrons inductively
Explanation:
a. The bromide ion is a highly electronegative ion (in the halide series). Electronegative substituents on acids increase the acidity by inductive electron withdrawal method. The higher the electronegativity of a substance, the greater the acidity. The halogens have this order of electronegativity:
F > Cl > Br>I
b. The carboxyl groups have a stabilization of the sigma and pi bonds. This is achieved through a special delocalization of electrons. Because of the delocalization, hyperconjugation is the result effect.
c. The NHCH₃ group has a highly electonegative nitrogen atom that pulls the electron cloud towards itself. In this case, it withdraws electrons inductively. As a result, it donates electrons by resonance.
d. The OCH₃ group has a highly electonegative oxygen atom. This oxygen atom withdraws electron cloud towards itself. As a result, it withdraws electrons inductively.
Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
3Na2S2O3 + AgBr ------>Na5[Ag(S2O3) 3] +NaBr
from equation 3 mol 1 mol
given x mol 0.10 mol
x= (3*0.10)/1=0.30 mol Na2S2O3
Answer: 0.30 mol Na2S2O3