Answer:
Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.
Explanation:
- It is a stichiometry problem.
- We should write the balance equation of the mentioned chemical reaction:
<em>2Al + 3CuCl₂ → 3Cu + 2AlCl₃.</em>
- It is clear that 2.0 moles of Al foil reacts with 3.0 moles of CuCl₂ to produce 3.0 moles of Cu metal and 2.0 moles of AlCl₃.
- Also, we need to calculate the number of moles of the reported masses of Al foil (0.50 g) and CuCl₂ (0.75 g) using the relation:
<em>n = mass / molar mass</em>
- The no. of moles of Al foil = mass / atomic mass = (0.50 g) / (26.98 g/mol) = 0.0185 mol.
- The no. of moles of CuCl₂ = mass / molar mass = (0.75 g) / (134.45 g/mol) = 5.578 x 10⁻³ mol.
- <em>From the stichiometry Al foil reacts with CuCl₂ with a ratio of 2:3.</em>
∴ 3.85 x 10⁻³ mol of Al foil reacts completely with 5.578 x 10⁻³ mol of CuCl₂ with <em>(2:3)</em> ratio and CuCl₂ is the limiting reactant while Al foil is in excess.
- From the stichiometry 3.0 moles of CuCl₂ will produce the same no. of moles of copper metal (3.0 moles).
- So, this reaction will produce 5.578 x 10⁻³ mol of copper metal.
- Finally, we can calculate the mass of copper produced using:
mass of Cu = no. of moles x Atomic mass of Cu = (5.578 x 10⁻³ mol)(63.546 g/mol) = 0.354459 g ≅ 0.36 g.
- <u><em>So, the answer is:</em></u>
<em>Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.</em>
Answer:
D
Explanation:
a precipitate is formed from a solution
Answer:
The molecular formula of the phosphorus is P4
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
Density of phosphorus vapor at 310 °C and 775 mmHg = 2.64g /L
<u>Step 2: </u>Calculate the molecular weight
We assume phosphorus to be an ideal gas
So p*V = n*R*T
⇒ with p = the pressure of phosphorus = 775 mmHg
⇒ with V = the Volume
⇒ with n = the number of moles = mass/molecular weight
⇒ with R = ideal gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the absolute temperature
p*V = m/MW *R*T
MW = mRT/PV
⇒ Since the volume is unknown but can be written as density = mass/volume
MW = dRT/P
MW = (2.64g/L * 0.08206 L*atm/K*mol * 583 Kelvin)/1.0197 atm
MW = 123.86 g/mol
<u>Step 3</u>: Calculate molecular formula of phosphorus
The relative atomic mass of phosphorus = 30.97 u
123.86 / 30.97 = 4
The molecular formula of the phosphorus is P4
Solutions are made up of two non reacting species called solute and solvent. The amount of solute in solvent is known as concentration of that solute. Concentration is often measured in Molarity. Molarity is the amount of solute dissolved in 1 dm3 of solution. Answer to your question is as follow;
Remember: heat lost = heat gained
When calculating heat loss or gain, remember
mass*(spec heat cap)*(change in T)
The unknown loses heat- we don't know the spec heat cap, so we'll call it x.
The water gains. I've omitted the units, but always use when solving problems on your own.
75*x*(96.5-37.1) = 1150*4.184*(37.1-25)
<span>
Now it's all set up- use algebra to get x, the spec heat cap of the unk in J/g*degC
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>