The SI unit of specific heat is J per gram per degree
Celsius. Thus it follows that specific heat could be calculated in this way:
Specific Heat = Energy / (mass x change in temperature)
Thus,
Specific Heat = 3.912 cal / (9.84 oz x (191.2 ˚F – 73.2 ˚F))
Specific Heat = 3.369 x 10^-3 cal/oz-˚F
Answer: It will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg.
Explanation:
Boyle's Law: This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
(At constant temperature and number of moles)
where,
= initial pressure of gas = 760 mm Hg
= final pressure of gas = 475 mm Hg
= initial volume of gas = 
= final volume of gas = ?
Putting in the values:

Thus it will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg
The balanced equation given is:
4NH3 + 3O2 .....> 2N2 + 6H2O
From this equation, we can note that 4 moles of NH3 are required to produce 2 moles of N2.
Therefore, the mole ratio of NH3 to N2 is 4:2 which can be simplified into 2:1
The balance chemical equation is:
NaCH₃COO + HCl → NaCl + HCH₃COO
Make
Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce