3.46 g Cu 1 mol Cu 6.02*10^23 atoms Cu =
63.55 g Cu 1 mol Cu
3.28*10^22 atoms Cu
<h2>The answers are

and

</h2>
Explanation:
Given -
a) The molecular formula of ethylene glycol -

∴ The empirical formula of ethylene glycol will be -

Given -
b) The molecular formula of per-oxo-disulfuric acid (a compound used in bleaching agents) -

∴ The empirical formula of per-oxo-disulfuric acid will be -

Hence, the answers are
and
.
Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
Answer : 0.026 moles of oxygen are in the lung
Explanation :
We can solve the given question using ideal gas law.
The equation is given below.

We have been given P = 21.1 kPa
Let us convert pressure from kPa to atm unit.
The conversion factor used here is 1 atm = 101.3 kPa.

V = 3.0 L
T = 295 K
R = 0.0821 L-atm/mol K
Let us rearrange the equation to solve for n.



0.026 moles of oxygen are in the lung
Is there some kind of diagram? how is your finger pushing the coin, and where? It may be:
1)friction against a surface
2)push from the finger
3)gravity
4)air resistance behind the coin