Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
As the given reaction is as follows.
So, according to the balanced equation, it can be seen that rate of formation of
will be twice the rate of disappearance of
.
And, it is known that rate of disappearance of reactant will be negative and rate of formation of products will be positive value.
This means that,
Rate of the reaction = -Rate of disappearance of
=
=
=
M/s
Therefore, calculate the rate of formation of
as follows.
Rate of formation of
=
=
M/s
Thus, we can conclude that the rate of formation of
is
M/s.
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.