Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
Answer:
Chemists make observations on the macroscopic a scale that lead to conclusions about microscopic features
Explanation:
Many important chemical observations are made on the macroscopic scale. This is because, many of the scientific equipments available are not presently able to provide direct evidence about microscopic processes. Evidences obtained from macroscopic observations could serve as important insights into the nature of certain microscopic processes.
This is evident in the study of the structure of the atom. Most of the evidences that led to the deduction of the atomic structure were obtained from macroscopic evidence but ultimately provided important information about the microscopic structure of the atom.
All you need to do is change 5% into a decimal which would be 5/100 = .05
then multiply the decimal by the total volume to get the amount of active ingredients in ml
.05 * 56ml = 2.8 ml of active ingredient.
Hope that helps!
In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O