Answer:
A
Explanation:
Let's illustrate this; see the attachment.
We see that Mrs. Jacobson is pushing to the right with a force of 100 N and there is another opposite force pushing with a force of 15 N. Since these are in opposite directions, we can say that the force opposite to Mrs. Jacobson is pushing the fridge -15 N to the right (instead of 15 N to the left).
The net force would then be:
100 N + (-15 N) = 85 N to the right
The answer is A.
The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>
Answer:
Equilibrium constant of the given reaction is 
Explanation:
....
....
The given reaction can be written as summation of the following reaction-


......................................................................................

Equilibrium constant of this reaction is given as-
![\frac{[NOBr]^{2}}{[N_{2}][O_{2}][Br_{2}]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%7D)
![=(\frac{[NOBr]}{[NO][Br_{2}]^{\frac{1}{2}}})^{2}(\frac{[NO]^{2}}{[N_{2}][O_{2}]})](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%28%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%7D%7B%5BNO%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%7D%7D%29%5E%7B2%7D%28%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%7D%29)


In 1 mole of
, there are 3 moles of ions, 1 mole of Ca^{2+} and 2 mole of
.

Molar mass of
is 110.98 g/mol. Calculating number of moles from given mass as follows:

Thus, number of moles of ions will be
.
Since, 1 mole of any substance has
units of that substance where
is Avogadro's number.
Thus, 9.38 mol of ions will have
number of ions.
Therefore, total number of ions in 347 g of
is
.