The answer to this question is Aluminum.
Answer:
3 regions of high electronic density
2 simple links
1 double bond
Explanation:
Hello!
First we calculate the total valence electrons that make up the molecule (6 + 6 * 3 = 24)
We locate six electrons forming the bonds and complete the octecs with the remaining 18 electrons.
We move 2 electrons of an oxygen to complete the sulfur octet.
Successes with your homework!
Answer:
1.30mL
Explanation:
The equation for the reaction is given below:
H2SO4 + 2KOH —> K2SO4 + 2H2O
From the equation above we obtained the following:
Mole of acid (nA) = 1
Mole of base (nB) = 2
The following data were obtained from the question:
Mb = 0.00945M
Vb =?
Va = 50mL
Ma = 1.23 × 10^−4M
Using MaVa / MbVb = nA/nB, we can calculate the volume of KOH as illustrated below:
MaVa / MbVb = nA/nB
(1.23 × 10^−4 x 50)/0.00945xVb = 1/2
Cross multiply to express in linear form
1.23 × 10^−4 x 50 x 2 = 0.00945xVb
Divide both side by 0.00945
Vb = (1.23 × 10^−4 x 50 x 2) /0.00945
Vb = 1.30mL
Molar mass of TiCl₃ = (47.9 + 35.5×3) g/mol = 154.4 g/mol
No. of moles of TiCl₃ = (380 g) / (154.4 g/mol) = 2.46 mol
1 mole of TiCl₃ contains 1 mole of Ti.
No. of moles of Ti needed = (2.46 mol) × 1 = 2.46 mol
Molar mass of Ti = 47.9 g/mol
Mass of Ti needed = (2.46 mol) × (47.9 g/mol) = 118 g