Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
Answer:
177.277amu
Explanation:
the total occuring isotopes for Hafnium is =6.
First isotope had an atomic weight of 173.940amu
Second isotope =175.941amu
Third isotope =176.943amu
Fourth isotope=177.944amu
Fifth isotope. =178.946amu
sixth isotope .179.947amu
<em>Avera</em><em>ge</em><em> </em><em>ato</em><em>mic</em><em> </em><em>wei</em><em>ght</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>Haf</em><em>nium</em><em>=</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>all</em><em> </em><em>the </em><em>atomi</em><em>c</em><em> </em><em>weights</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>iso</em><em>topes</em><em>/</em><em> </em><em>Tota</em><em>l</em><em> </em><em>occu</em><em>ring</em><em> </em><em>isotopes</em>
Thus, 173.940amu+175.941amu+176.943amu+177.944amu+178.946amu+179.947amu.= 1063.661amu
Average atomic weight= 1063.661amu /6 = 177.2768333amu
= 177.277amu to 3 decimal places.
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
3:1
Explanation:
Stearic acid - C18H36O2
Fructose- C6H12O6
Since the energy content of food is roughly proportional to the carbon content. It means:
C18/C6 = 3 or 3:1
This explains why fats and oil are the major source of energy in the body and not carbohydrates. This is due to Fats and oil having larger amounts of Carbon compared to Carbohydrates.
Answer:
one in a 2s orbital
Explanation:
Because of the peak near the nucleus in the 2s curve there is a higher probability of finding a 2s within 4 Å of the nucleus. In a multi-electron atom an electron in a 2s orbital will have a lower energy than one in a 2p orbital