Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J
Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
Answer:
Explanation:
A <em>combustion reaction</em> is the reaction with oxygen along with the release of energy in form of heat or light.
Organic compounds (like CH₄) undergo combustion forming water and CO₂.
The combustion reaction of CH₄ is:
Hence, the first equation from the choices is not showing the combustion reaction of CH₄.
Not only organic compounds can undergo combustion. Metals and no metals can undergo combustion, i.e. metals and no metals can react with oxygen releasing light or heat.
The reaction of copper and oxygen (second choice) is a combustion reaction:
The formation of water (2H₂ + O₂ → 2H₂O) is other example of a combustion reaction where no organic compounds are involved.
On the other hand, the other two equations from the choice list are not reactions with oxygen, so they do not show combustion reactions.
Answer:
Ionization energy
Electronegativity
Explanation:
-due to its smaller ionic radius....the electron in the outter most shell tends to expierence a stronger nuclear attraction...which makes it harder to remove the electron from the sodium atom
-Rubidium has lesser ionization energy because its (i) affected by its larger ionic radius which tends to lessen the nuclear attraction ...hence making it easier to remove the electron...(ii)and also by the screening effect done by the inner shells, which also tends to lessen the nuclear attraction.
Sodium has a higher electronegativity than rubidium;
Electronegativity is the charge density of electrons in an atom...in which its high when the atomic radius is smaller...
So hence due to the sodium atomic radius being smaller...it tends to have a higher charge density than rubidium....which then gives it a higher electronegativity value
The Chemistry Regents is one of the four science Regents exams. The other three are Earth Science, Living Environment, and Physics. You'll need to pass at least one of these four exams to graduate high school.