M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
<u>Answer:</u> This illustrates law of conservation of mass.
<u>Explanation:</u>
Dalton's theory is based on mainly two laws which are law of conservation of mass and law of constant proportion.
Law of conservation of mass states that mass can neither be created nor be destroyed but it can only be transformed from one form to another form.
This also means that total mass on the reactant side must be equal to the total mass on the product side.
The chemical equation for the decomposition of calcium carbonate follows:

We are given:
Mass of calcium carbonate = 100 grams
Mass of calcium oxide = 56 grams
Mass of carbon dioxide = 44 grams
Total mass on reactant side = 100 g
Total mass on product side = 56 + 44 = 100 g
As, the total mass on reactant side is equal to the total mass on product side.
Thus, this illustrates law of conservation of mass.
Answer:
Explanation:
Burning fossil fuels releases the carbon dioxide stored millions of years ago. ... The concentration of carbon dioxide in the atmosphere has increased more in the northern hemisphere where more fossil fuel burning occurs. Since the Industrial Revolution the concentration globally has increased by about 40 % .