<span>It's volume is 0.48 cm3Specific </span>
Answer:
c) 22
Explanation:
Let's consider the following balanced equation.
N₂(g) + 3 H₂(g) ----> 2 NH₃(l)
According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 1 mol of N₂. For 170 g of NH₃:

According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 3 moles of H₂. For 170 g of NH₃:

The total gaseous moles before the reaction were 5.00 mol + 15.0 mol = 20.0 mol.
We can calculate the pressure (P) using the ideal gas equation.
P.V = n.R.T
where
V is the volume (50.0 L)
n is the number of moles (20.0 mol)
R is the ideal gas constant (0.08206atm.L/mol.K)
T is the absolute temperature (400.0 + 273.15 = 673.2K)

<span>We know that density is equal to mass divided by volum, D=M/V and in this case we have 1 gallon of a solution of sulfuric acid with 37.4% of concentration in mass.
1 gallon is 3785.41 ml and according the formula M=D*V = 1.31 * 3785.41 = 4958.89 grams of solution.
Only 37.4% of the solution is sulfuric acid, that is 4958.89 * 37.4/100= 1854.62 grams
Then the number of grams of sulfuric acid is 1854.62 gr.</span>
Answer: 8.12 g NaCl
Explanation: Use Avogadro's number to find the number of m
moles of NaCl:
8.24x10²² molecules NaCl / 1 mole NaCl/ 6.022x10²³ molecules NaCl
= 0.14 mole NaCl
Next convert moles to grams NaCl using its molar mass;
0.14 mole NaCl x 58g NaCl / 1 mole NaCl
= 8.12 g NaCl
Answer:
Math expression: 
Explanation:
<u>Given:</u>
Energy produced per gram of gasoline = 45.0 kJ
Density of gasoline = 0.77 g/ml
Volume of gasoline = 5.2 L=5200 ml
<u>To determine:</u>
The amount of energy produced by burning 5.2 L gasoline
<u>Calculation set-up:</u>
1. Calculate the mass (m) of gasoline given the density (d) and volume (v)

2. Calculate the amount of energy produced
