Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
I will solve this question assuming the reaction equation look like this:
<span>MnO2 + 4 HCl ---> MnCl2 + Cl2 + 2 H2O.
</span>
For every one molecule of MnO2 used, there will be one molecule of Cl2 formed. If the molecular mass of MnO2 is 87g/mol and molecular mass of Cl2 is <span> 73.0 g/mol, the mass of MnO2 needed would be:
Cl mass/Cl molecular mass * MnO2 molecular mass=
25g/ (73g/mol) * (87g/mol) * 1/1= 29.8 grams</span>
Answer:
What mass (g) of barium iodide is contained in 188 mL of a barium iodide solution that has an iodide ion concentration of 0.532 M?
A) 19.6
B) 39.1
C) 19,600
D) 39,100
E) 276
The correct answer to the question is
B) 39.1 grams
Explanation:
To solve the question
The molarity ratio is given by
188 ml of 0.532 M solution of iodide.
Therefore we have number of moles = 0.188 × 0.532 M = 0.100016 Moles
To find the mass, we note that the Number of moles =
from which we have
Mass = Number of moles × molar mass
Where the molar mass of Barium Iodide = 391.136 g/mol
= 0.100016 moles ×391.136 g/mol = 39.12 g
<span>1 ml of water weighs 1 gram so 1 liter (1000 ml) weighs 1000 grams. A 3% solution (3% = 0.03) of hydrogen peroxide (w/v) would contain 1000 grams x 0.03 or 30 grams. The chemical formula of hydrogen peroxide is H2O2 and a mole weighs 34.0147 grams/mole. So 30 grams of H2O2 divided by 34.0147 grams/mole equals 0.88 moles of H2O2. The concentration of a 3% (w/v) hydrogen peroxide solution therefore contains 30 grams of H202 (or 0.88 moles of H202) per in a liter of water (or 1000 grams H20) would thus be 0.88 moles H2O2 per liter (0.88 moles H2O2/l) .</span>
It matches the universal pH indicator and is indicating the proper pH