Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L
The specific heat of a substance is heat released or absorbed by one gram for a change in 1 degree celsius
so higher the specific heat, more the heat required to raise the temperature by same extent or more the heat released on decrease in temperature upto same extent (for two substance)
Here the specific heat of sandy clay is 1.4 J/g °C
So it is less than that of wet mud hence sandy clay is needs to release less energy to decrease its temperature
Answer:
The coefficient of O2 is 11
Explanation:
Step 1:
The equation for the reaction:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
Step 2:
Balancing the equation. The equation can be balance as follow:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 2 atoms of Fe on the right side and 1 atom on the left. It can be balance by putting 2 in front of FeS2 as shown below:
2FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 4 atoms of S on the left side and 1 atom on the right side. It can be balance by putting 4 in front of SO2 as shown below:
2FeS2 + O2 → 4SO2 + Fe2O3
Now, there are a total of 11 atoms of O on the right side and 2 atoms on the left side. It can be balance by putting 11/2 in front of O2 as shown below:
2FeS2 + 11/2O2 → 4SO2 + Fe2O3
Multiply through by 2 to clear the fraction as shown below:
4FeS2 + 11O2 → 8SO2 + 2Fe2O3
Now the equation is balanced.
The coefficient of O2 is 11
No, it is not a scientific claim. If a ghost hunter catches a voice on video like ghost hunters do you can either believe it or not. Ghosts are more of a i believe it you dont have to type of thing becasue they have not been scientifically proven to exist.
Answer:
(C) bent 109
(2) 
Explanation:
The number of bond pairs = 2
Number of lone pairs = 2
The general formula is - 
According to VSEPR theory, the atoms will form a geometry in such a way that there is minimum repulsion and maximum stability.
The central atom has 2 bond pairs and 2 lone pairs. Hybridization is sp³. The geometry is bent shape which has an angle of approximately 105.5°. It original has angle of 109.5° but due to lone pair repulsion, it reduces.
Answer - (C) bent 109
Square pyramidal possibility:- (2) 
The central atom has 5 bond pairs and 1 lone pair. Hybridization is sp³d. The geometry is square pyramidal in which the equatorial bonds has an angle of 120° and axial bond has an angle of 90°.