Answer : The percent composition of Pb and Sn in atom is, 3.21 % and 96.8 % respectively.
Explanation :
First we have to calculate the number of atoms in 5.5 wt% Pb and 94.5 wt% of Sn.
As, 207.2 g of lead contains
atoms
So, 5.5 g of lead contains
atoms
and,
As, 118.71 g of lead contains
atoms
So, 94.5 g of lead contains
atoms
Now we have to calculate the percent composition of Pb and Sn in atom.


and,


Thus, the percent composition of Pb and Sn in atom is, 3.21 % and 96.8 % respectively.
Answer:
The sensory receptors send signals to Diego's brain cells. These signals are messages that help Diego figure out what to do next. As Diego thinks, more signals move from one brain cell to another.
Answer: The empirical formula for the given compound is 
Explanation : Given,
Percentage of C = 84.4 %
Percentage of H = 15.6 %
Let the mass of compound be 100 g. So, percentages given are taken as mass.
Mass of C = 84.4 g
Mass of H = 15.6 g
To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:
Step 1: Converting the given masses into moles.
Moles of Carbon =
Moles of Hydrogen = 
Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.
For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 7.03 moles.
For Carbon = 
For Hydrogen = 
Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.
The ratio of C : H = 1 : 2
Hence, the empirical formula for the given compound is 
Answer:
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the KI solution = 73.5 mL = 0.0735 L
Molarity of the KI solution = 0.200 M
Step 2: The balanced equation
2KI + Pb2+ → PbI2 + 2K+
Step 3: Calculate moles KI
moles = Molarity * volume
moles KI = 0.200M * 0.0735L = 0.0147 moles KI
Ste p 4: Calculate moles Pb^2+
For 2 moles KI we need 1 mol Pb^2+ to produce 1 mol PbI2 and 2 moles K+
For 0.0147 moles KI we need 0.0147 / 2 = 0.00735 moles Pb^2+
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution