The chemical equation representing the reaction between baking soda and acetic acid :

According to the Law of conservation of mass, the overall mass is conserved in a chemical reaction. That is total mass of reactants is equal to the mass of the products.
Given here Mass of Baking soda = 15 g
Mass of acetic acid = 10 g
Total mass of the reactants = 15 g +10 g = 25 g
After the reaction, total mass of products = 23 g
This difference in masses must be because one of product carbon dioxide is a gas, which is lost and hence the mass of products is lower than the mass of reactants. Therefore, the mass is conserved in this reaction.
The answer is D; Mercury-194
All of the others are not when I looked them up
Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.
Answer:
Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature.
Explanation:
The expression for Charles's Law is shown below:

This states that the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature keeping the pressure conditions and the moles of the gas constant.
<u>Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature. </u>
<u>For example , if the temperature of the gas is reduced to half, the volume also reduced to half. </u>
<u>At -273.15 K, according to Charles's law, it is possible to make the volume of an ideal gas = 0.</u>