Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Answer:
The atomic mass of second isotope is 7.016
Explanation:
Given data:
Average Atomic mass of lithium = 6.941 amu
Atomic mass of first isotope = 6.015 amu
Relative abundance of first isotope = 7.49%
Abundance of second isotope = ?
Atomic mass of other isotope = ?
Solution:
Total abundance = 100%
100 - 7.49 = 92.51%
percentage abundance of second isotope = 92.51%
Now we will calculate the mass if second isotope.
Average atomic mass of lithium = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) / 100
6.941 = (6.015×7.49)+(x×92.51) /100
6.941 = 45.05235 + (x92.51) / 100
6.941×100 = 45.05235 + (x92.51)
694.1 - 45.05235 = (x92.51)
649.04765 = x
92.51
x = 485.583 /92.51
x = 7.016
The atomic mass of second isotope is 7.016
Answer:
Velocity = 22.11 m/s
Explanation:
Using the equation;
λ = h / mv;
where
λ = wavelength ( 3.46 x 10^-33 )
m = mass of the marble ( 8.66 g )
v = velocity ( we gotta find out )
h = planck's constant ( 6.626 * 10^-34 )
Making v the subject of the formula;
V = h /mλ
=(6.626 x 10^-34 ) / 0.00866 ( 3.46 x 10^-33 )
= 22.1135
≈ 22.11 m/s
The question is incomplete, the complete question is shown in the image attached.
Answer:
Cation
Explanation:
In a polar reaction mechanism, a specie must give out electrons and another specie must accept those electrons.
The specie that gives out electrons becomes electron deficient and positively charged so we refer to such a specie as a cation.
Hence, the specie that looses electrons becomes a cation.
Absorbance measures the ability of the substance to absorb light at a specific wavelength.
Absorbance is also equal to the product of molar absorptivity, path length and molar concentration.
The mathematical expression is given as:
(1)
where, A = absorbance
= molar absorptivity
l = path length
c = molar concentration.
The above formula is said to Beer's Law.
Absorptivity of protein x = 
Path length = 1 cm
Molar concentration = 
Put the values in formula (1)

= 
Thus, absorbance at 280 nm = 