<u>Answer:</u> The total pressure of the container will be 2.00 atm
<u>Explanation:</u>
We are given:
Initial moles of phosphorus pentachloride = 1.00 atm
For the given chemical reaction:

By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of
produces 1 mole of
and 1 mole of chlorine gas
So, 1.00 atm of
will also produce 1.00 atm of
and 1.00 atm of chlorine gas when the reaction goes to completion.
Total pressure of the container when the reaction goes to completion = 1.00 + 1.00 = 2.00 atm
Hence, the total pressure of the container will be 2.00 atm
Answer:
four (4)
Explanation:
Naphthalein is an organic compound with formula C
10H
8. It is the simplest polycyclic aromatic hydrocarbon, and is a white crystalline solid with a characteristic odor that is detectable at concentrations as low as 0.08 ppm by mass. As an aromatic hydrocarbon, naphthalene's structure consists of a fused pair of benzene rings. It is best known as the main ingredient of traditional mothballs.
The molecule is planar, like benzene. Unlike benzene, the carbon–carbon bonds in naphthalene are not of the same length. The bonds C1−C2, C3−C4, C5−C6 and C7−C8 are about 1.37 Å (137 pm) in length, whereas the other carbon–carbon bonds are about 1.42 Å (142 pm) long. This difference, established by X-ray diffraction is consistent with the valence bond model in naphthalene and in particular, with the theorem of cross-conjugation. This theorem would describe naphthalene as an aromatic benzene unit bonded to a diene but not extensively conjugated to it (at least in the ground state), which is consistent with two of its three resonance structures.
Because of this resonance, the molecule has bilateral symmetry across the plane of the shared carbon pair, as well as across the plane that bisects bonds C2-C3 and C6-C7, and across the plane of the carbon atoms. Thus there are two sets of equivalent hydrogen atoms: the alpha positions, numbered 1, 4, 5, and 8, and the beta positions, 2, 3, 6, and 7. Two isomers are then possible for mono-substituted naphthalenes, corresponding to substitution at an alpha or beta position. Bicyclo[6.2.0]decapentaene is a structural isomer with a fused 4–8 ring system.
Therefore four (4) double bonds will be added to give each carbon atom an octet structure.
Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
About 2,500 grams Ans balkfdoaks;