1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
The pH of a buffer solution : 4.3
<h3>Further explanation</h3>
Given
0.2 mole HCNO
0.8 mole NaCNO
1 L solution
Required
pH buffer
Solution
Acid buffer solutions consist of weak acids HCNO and their salts NaCNO.
![\tt \displaystyle [H^+]=Ka\times\frac{mole\:weak\:acid}{mole\:salt\times valence}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctt%20%5Cdisplaystyle%20%5BH%5E%2B%5D%3DKa%5Ctimes%5Cfrac%7Bmole%5C%3Aweak%5C%3Aacid%7D%7Bmole%5C%3Asalt%5Ctimes%20valence%7D)
valence according to the amount of salt anion
Input the value :
![\tt \displaystyle [H^+]=2.10^{-4}\times\frac{0.2}{0.8\times 1}\\\\(H^+]=5\times 10^{-5}\\\\pH=5-log~5\\\\pH=4.3](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctt%20%5Cdisplaystyle%20%5BH%5E%2B%5D%3D2.10%5E%7B-4%7D%5Ctimes%5Cfrac%7B0.2%7D%7B0.8%5Ctimes%201%7D%5C%5C%5C%5C%28H%5E%2B%5D%3D5%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%5C%5C%5CpH%3D5-log~5%5C%5C%5C%5CpH%3D4.3)
Answer:
Explanation:
25 % ( m / v ) mannitol solution means 25 gram in 100 cc of water
25 gram in 100 mL of water
grams of mannitol in 30 mL = 25 x 30 / 100
= 7.5 grams .
1.5052g BaCl2.2H2O => 1.5052g / 274.25 g/mol = 0.0054884 mol
=> 0.0054884 mol Ba
<span>This means that at most 0.0054884 mol BaSO4 can form since Ba is the limiting reagent. </span>
<span>0.0054884 mol BaSO4 => 0.0054884 mol * 233.39 g/mol = 1.2809 g BaSO4</span>
This question is incomplete. Luckily, I found the same problem which is shown in the attached picture. To answer the question, we must know how the size and charge affect the lattice energy. The answer is: lattice energy increases with the increasing charge of the ions, and decreasing radius of the atoms.
<em>Therefore, the ranking would be: A < B < C</em>.