Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
Answer:
Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Explanation:
Given;
Rydberg constant as 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Therefore, Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
I think it would be C) The surrounding soil can become very fertile
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
Depression is freezing point is a colligative property. It is mathematically expressed as ΔTf = Kf X m
where Kf = <span>freezing point depression constant = 1.86°c kg /mol (for water)
m = molality of solution = 1.40 m
</span>∴ ΔTf = Kf X m = 1.86 X 1.40 = 2.604 oC
Now, for water freezing point = 0 oC
∴Freezing point of solution = -2.604 oC