The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
The answer:
we should know the meaning of each abbreviation:
ms means millisecond, its value is 10^-3 s
ns means means nanosecond, its value is 10^-9 s
ps means picosecond, its value is 10^-12 s
fs means femtosecond, its value is 1x 10^15 s
<span>Expressions of the quantity 556.2 x 10^-12 are</span>
556.2 x 10^-12 =556.2 ps
556.2 x 10^-12 =556.2 x 10^-9 x 10^-3= 556.2 x 10^-9 ms
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^-3 x 10^-9 = 556.2 x 10^-3 ns
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^- 27 x 10^15 = 556.2 x 10^- 27 fs
Answer:
B. n-octyl alcohol and 1-octene
Explanation:
Thin-layer chromatography (TLC) is a chromatography technique used to separate non-volatile mixtures. The principle is that different compounds in the sample mixture travel at different rates due to the differences in interactions with stationary phase and due to the differences in solubility in the solvent. The principal chemical property for separation using this technique is molecular polarity
You can intuit than hexadecane and octadecane don't have big polarity differences, also chlorobenzene and bromobenzene haven't.
An alcohol as n-octyl alcohol has different polarity than an alkene as 1-octene.
Thus, using thin layer chromatography is most easy to separate:
<em>B. n-octyl alcohol and 1-octene
</em>
<em></em>
I hope it helps!
<em></em>