Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
Answer:
The specific heat capacity of liquid and the het of vaporization is used.
.
Explanation:
Step 1: Data given
A substance at temperature 2°C.
The substance has a melting point of −10°C and a boiling point of 155°C.
The initial temperature is 2°C which is between the melting point (-10°C) and the boiling point (155°C). At 2°C, the substance is liquid.
At 155°C, the substance changes from liquid to gas.
To calculate the heat gained for the change of 2°C liquid to 155°C liquid, specific heat capacity of the liquid (C) is needed.
To calculate the heat gained for the change of liquid to 155°C gas, heat of vaporization (D) is needed.
The <u>specific heat of the solid is not used</u> because the substance is changed from liquid to gas. it doesn't come in the state of solid.
<u>Heat of fusion is not used</u>, because it's used when there is a change from its state from a solid to a liquid,
<u>The specific heat capacity of the gas is not used</u>, because the substance only formes gas after reaching 155 °C
Answer: The correct answer is "Mechanical waves can apply pressure to and push on objects in their path".
Explanation:
Mechanical wave is wave in which there is an oscillation of the wave. The energy is transferred through a medium. Mechanical waves can apply pressure to and push on their path. Only the energy is transferred not the matter.
Mechanical waves are of three types: Transverse wave, Longitudinal wave and Surface wave. The examples of the mechanical wave are sound wave and water wave.
Sound is a pressure disturbance which travels through a medium. It consists of compression and rarefaction.
The mechanical waves need a medium for their propagation. They travel faster in denser medium.
Therefore, the correct option is (B).