Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
Answer:
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Explanation:
Given data:
Percentage of Br⁷⁹ = 55%
Percentage of Br⁸¹ = 45%
Average atomic mass of bromine = ?
Formula:
Average atomic mass = [mass of isotope× its abundance] + [mass of isotope× its abundance] +...[ ] / 100
Now we will put the values in formula.
Average atomic mass = [55 × 79] + [81 ×45] / 100
Average atomic mass = 4345 + 3645 / 100
Average atomic mass = 7990 / 100
Average atomic mass = 79.9 amu
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Answer:
(a) The area of space shuttle is
.
(b) $10.427 is the cost of the patch.
Explanation:
Area of the patch of the space shuttle = 
a) 1 cm = 0.00001 km


b) 1 cm = 0.393701 inch


Cost of patching area = 
Cost of patching
are:
