<span>0.925 grams if using hydrochloric acid in the reaction.
0.462 grams if using sulfuric acid in the reaction.
0.000 grams if using nitric acid in the reaction.
Assuming you're using HCl or a similar acid for this reaction, the equation for the reaction is:
Zn + 2 HCl ==> ZnCl2 + H2
So each mole of zinc used, produces 1 mole of hydrogen gas, or 2 moles of hydrogen atoms. So we need to look up the atomic weights of both zinc and hydrogen.
Atomic weight zinc = 65.38
Atomic weight hydrogen = 1.00794
Moles zinc = 30.0 g / 65.38 g/mol = 0.458855919 mol
Since we produce 2 moles of hydrogen atoms per mole of zinc, multiply by 2 and the atomic weight of hydrogen to get the mass of hydrogen produced. So
0.458855919 * 2 * 1.00794 = 0.92499847 grams.
Rounding to 3 significant figures gives 0.925 grams.
To show the assumption of the acid used, the balanced equation for sulfuric acid would be
Zn2 + H2SO4 ==> Zn(SO4)2 + H2
Which means that for every mole of zinc used, 1 mole of hydrogen gas is generated (half that produced via hydrochloric acid).
If nitric acid were used, the reaction is
4Zn + 10HNO3 ==> 4Zn(NO3)2 + N2O + 5H2O
Which means that NO hydrogen gas is generated.
The only justification for assuming hydrochloric acid is used is that it's a fairly common acid that's easy to obtain. But as shown above with 2 alternative acids, the amount of hydrogen gas generated is very dependent upon the exact chemical reaction occurring and asking "How many grams of hydrogen are produced if 30.0 g of zinc reacts?" is a rather silly question unless you specify EXACTLY what the reaction is.</span>
let the actual height of car be x
now, according to question,
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
<span>2 KClO3(s) → 3 O2(g) + 2 KCl(s)
</span><span>Note: MnO2 (Manganese Dioxide) is not part of the reaction. A catalyst lowers the activation energy and increases both forward and reverse reactions at equal rates.
</span>
molar mass of KClO3 = 122.5
Moles of KClO3 = 3.45 / 122.55 = 0.028
Moles of O2 produce =

= 0.042 moles
molar mass of O2 = 32
so, mass of O2 = 32 x 0.042 = 1.35 g
Sr(s)+Mg²+(aq)→Sr²+(aq)+Mg(s)
Number of e-'s transfered are, n=2. Equilibrium constant,
K=2.69×10∧12
ΔG=-2.303RT logK
R=gasconstant=8.314J/mol-k
T= temperature in K= 25 oC=25+273=298K
The value we get ΔG = -70922.3J. But ΔG = -nFE
n= number of e-'s transfered in the reaction =2
F= farady = 96500C
E=potential of the cell is what?
∴E = ΔG.nF
=-(-70922.3)/2×96500)
=0.367v.