Answer is: molality od sodium chloride is 2,55 mol/kg.
V(solution) = 100 ml.
m(solution) = d(solution) · V(solution).
m(solution) = 1,10 g/ml · 100 ml.
m(solution) = 110 g.
ω(NaCl) = 13,0% = 0,13.
m(NaCl) = ω(NaCl) · m(solution).
m(NaCl) = 0,13 · 110 g.
m(NaCl) = 14,3 g.
n(NaCl) = m(NaCl) ÷ M(NaCl).
n(NaCl) = 14,3 g ÷ 58,5 g/mol.
n(NaCl) = 0,244 mol.
m(H₂O) = 110 g - 14,3 g.
m(H₂O) = 95,7 g = 0,0957 kg.
b(NaCl) = n(NaCl) ÷ m(H₂O).
b(NaCl) = 0,244 mol ÷ 0,0957 kg.
b(NaCl) = 2,55 mol/kg.
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
<span>Three sources of error that might account for the differences
in the enthalpy of fusion include the room temperature how much’ long you stirred
and another thing that might make it have different results is how long the ice
was out for </span>
It is a physical change because it only changed states
Answer:
The bands are due to:
λmax = 289 nm n→π* transition (E = 12)
λmax = 182 nm π→π* transition (E=10000)
Explanation:
The two types of acetaldehyde transition are as follows:
n→π* and π→π*
From the attached diagram we have to:
ΔEn→π* < ΔEπ→π*
ΔEα(1/λ)
Thus:
λn→π* > λπ→π*
In n→π* spin forbidden, the intensity is low. Thus, the molar extinction E for n→π* is very low.
The same way, for π→π* spin allowed the intensity is high. Thus, the molar extinction coefficient E for π→π* is high too.
The bands are due to:
λmax = 289 nm n→π* transition (E = 12)
λmax = 182 nm π→π* transition (E=10000)