Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
Answer:
See explanation
Explanation:
A flammable solvent refers to a solvent that catches fire easily. The precautions to be taken when working with flammable solvents are;
1) heat the solvent at a low to medium hot plate setting.
2) if you need to boil the solvent, use a condenser rather than a flask or beaker without a cover.
3) make sure that the hotplate is larger than the vessel containing the mixture that is being heated.
4) do not use strong oxidizing agents
The number of grams of Ag2SO4 that could be formed is 31.8 grams
<u><em> calculation</em></u>
Balanced equation is as below
2 AgNO3 (aq) + H2SO4(aq) → Ag2SO4 (s) +2 HNO3 (aq)
- Find the moles of each reactant by use of mole= mass/molar mass formula
that is moles of AgNO3= 34.7 g / 169.87 g/mol= 0.204 moles
moles of H2SO4 = 28.6 g/98 g/mol =0.292 moles
- use the mole ratio to determine the moles of Ag2SO4
that is;
- the mole ratio of AgNo3 : Ag2SO4 is 2:1 therefore the moles of Ag2SO4= 0.204 x1/2=0.102 moles
- The moles ratio of H2SO4 : Ag2SO4 is 1:1 therefore the moles of Ag2SO4 = 0.292 moles
- AgNO3 is the limiting reagent therefore the moles of Ag2SO4 = 0.102 moles
<h3> finally find the mass of Ag2SO4 by use of mass=mole x molar mass formula</h3>
that is 0.102 moles x 311.8 g/mol= 31.8 grams