Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
M= #moles / L
4.35/.75 = 5.6
When we wish to convert a gas to liquid we have to either
a) decrease temperature
b) increase pressure
In case of fire extinguisher the CO2 is found to be in liquid state, this is as the CO2 is pressurized at high pressure which keeps CO2 in liquid state
the ideal pressure and temperature conditions when CO2 gas can be converted to CO2 gas
Pressure = 5 - 73 atm
Temperature = -57 to 31 degree Celsius
Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g