Here we will use the general formula of Nernst equation:
Ecell = E°Cell - [(RT/nF)] *㏑Q
when E cell is cell potential at non - standard state conditions
E°Cell is standard state cell potential = - 0.87 V
and R is a constant = 8.314 J/mol K
and T is the temperature in Kelvin = 73 + 273 = 346 K
and F is Faraday's constant = 96485 C/mole
and n is the number of moles of electron transferred in the reaction=2
and Q is the reaction quotient for the reaction
SO42-2(aq) + 4H+(aq) +2Br-(aq) ↔ Br2(aq) + SO2(g) +2H2O(l)
so by substitution :
0 = -0.87 - [(8.314*346K)/(2* 96485)*㏑Q → solve for Q
∴ Q = 4.5 x 10^-26
Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
D is a correct Lewis Dot structure. Nitrogen has 4 valence electrons.
One mole any substance contains 6.022 ₓ 10²³ particles called Avogadro's Number.
The relation between moles and number of particles is given as,
# of particles = moles ₓ Avogadro's number
In our case the particles are formula units of MgCO₃. So, 1 mole of MgCO₃ contain 6.022 ₓ 10²³ formula units, then the number of formula units in 1.72 moles are calculated as,
# of formula units = 1.72 mol ₓ 6.022 ₓ 10²³ formula units / mol
# of formula units = 1.035 ₓ 10²⁴ Formula Units